Rodzaje SPA na świecie

Materiał stworzony przeze mnie dla portalu Woman-news.pl i wykorzystany dzięki uprzejmości właścicieli:) Zapraszamy na www.woman-news.pl!

Jedziemy do SPA! I do głowy nam nie przychodzi, że SPA – SPA nie równe. I nie chodzi tu o jakość usług hotelu, miłe panie masażystki czy rodzaj kuchni podawanej w hotelowej restauracji. Na świecie obserwuje się coraz większą specjalizację obiektów SPA & Wellness. A wszystko po to, aby w pełni dostosować się do konkretnych potrzeb gości. Do innego miejsca pojedzie młoda para na romantyczny weekend, a do innego aktywne małżeństwo w średnim wieku, pragnące skorzystać w szerokiej gamy programów sportowych. Osobne miejsca i programy dedykowane są singlom, młodym mamom , grupom przyjaciół czy emerytom! Zatem spójrzmy do jakiego SPA powinniśmy się udać my! 

 • Destination SPA – to ośrodki lub instytucje, które poprzez ofertę zachęcają indywidualnych gości do przestawienia się na zdrowy tryb życia. Turysta wybiera się tu w konkretnym celu i pozostaje tak długo aż go osiągnie. Celem tym może być schudnięcie, rzucenie palenia czy oczyszczenie organizmu. Tradycyjnie, w Destination SPA, organizowane są tygodniowe programy. Zawierają zabiegi SPA, zajęcia fitness, edukację wellness, kurs zdrowego odżywiania oraz inne punkty dostosowane do potrzeb poszczególnych klientów. Najbardziej popularnymi są pakiety odchudzające i oczyszczające organizm; 
 • Resorty SPA – to ośrodki wypoczynkowe z bogatą ofertą zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających, relaksacyjnych na twarz i ciało. Fakt istnienia zaplecza tego typu sugerowany jest zazwyczaj już w nazwie obiektu, np. Barcelo Riviera Resort & SPA na Malcie. Obiekty te prowadzą także specjalistyczny rodzaj kuchni, która ze względu na oferowaną dietę, stanowi integralną część programu SPA. Posiadają również specjalnie wydzieloną przestrzeń do uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych, jak narciarstwo, golf, żeglarstwo, jazda konna czy tenis. Odmianą Resort SPA są obiekty typu Beach SPA posiadające dostęp do prywatnej plaży i oferujące zabiegi wykonywane na otwartym powietrzu. Resorty te położone są w szczególnie atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscach lub w uzdrowiskach. Nie posiadają one w swojej ofercie diet, ale za to dysponują specjalnymi udogodnieniami dla rodzin z dziećmi. 
 • Medical SPA (zwane także Medi-SPA lub Med-SPA) to obiekt działający całorocznie, pod stałym nadzorem dyplomowanego specjalisty, który poza szeregiem zabiegów pielęgnacyjnych czy relaksacyjnych świadczy również zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne (kinezyterapia, fizykoterapia, laseroterapia) oraz z zakresu medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej (wstrzykiwanie botoxu, korekta kształtu twarzy czy piersi, odsysanie tłuszczu itp.). Zwraca się tu uwagę zarówno na działanie medycyny konwencjonalnej jak i terapii alternatywnych. Odmianą tego typu ośrodków lub odnogą działalności zwykłych obiektów SPA jest Dental SPA. Ośrodki mające w swojej ofercie takie pakiety gwarantują szeroki zakres usług stomatologicznych i z zakresu protetyki i implatologii, a także stomatologii estetycznej.  
 • Day SPA i City SPA (zwane także miejskim SPA, centrum odnowy biologicznej lub Urban SPA) – oferują profesjonalnie zorganizowane usługi, jednakże nie posiadają miejsc noclegowych. Do Day SPA zaliczą się salony kosmetyczne i strefy SPA dużych fitness klubów. Obiekty z basenem oraz całe kompleksy sportowo-rekreacyjno-urodowe nazywane są już City SPA. Zlokalizowane są one w miastach lub miejscowościach wypoczynkowych. Oferują szeroką gamę zabiegów pielęgnacyjnych przy użyciu kosmetyków profesjonalnych tzw. gabinetowych i specyfików pochodzących z krajów Dalekiego i Bliskiego Wschodu (np. olejków naturalnych czy wyciągów z ziół). Z Day SPA korzysta się regularnie, w celu podtrzymania efektów kuracji.
 • SPA uzdrowiskowe– to ośrodki, instytucje czy miejscowości, które na miejscu wykorzystują naturalne – mineralne, termiczne lub morskie- źródła wody i które są zarządzane przez zawodowych specjalistów od hydroterapii.
 • Holistic SPA – ośrodki te oferują poza szeregiem zabiegów pielęgnacyjnych również terapie i zajęcia mające wpływ na kondycję fizyczna lub/i psychiczną. Nastawione są one w szczególności na realizację filozofii wellness i postrzegają człowieka holistycznie. Duży nacisk kładzie się na terapie i rytuały krajów Dalekiego Wschodu, umieszczając w swojej ofercie zabiegi inspirowane niekiedy bardzo egzotycznymi technikami. Często też w tego typu obiektach pracują terapeuci pochodzący z najdalszych stron świata, np. w krakowskim hotelu Farmona Business & SPA pracują masażystki z Bali. Organizuje się zajęcia z jogi, Tai Chi, pilates, medytacje i in.;
 • Business SPA – nie zawsze bywają one odrębnymi ośrodkami, lecz częściami działalności typowego ośrodka SPA. Pakiety Business SPA skierowane są do osób, grup, czy firm, które chcą przeprowadzić negocjacje, spotkania, integrację pracowników lub zawrzeć nowe kontakty biznesowe. Atmosfera takich spotkań ma być nieformalna i przyjazna, a oprawa nieco snobistyczna i wyrafinowana. W Polsce w większości hoteli Business SPA stanowią ofertę na specjalne zamówienie;
 • Eco SPA – to ośrodki, w których dużą wagę przywiązuje się do ekologii. Segregowane są śmieci, nie używa się plastiku, stosuje się w nich alternatywne formy energii, surowce naturalne do wyposażenia pokoi, a także kładzie się nacisk na oszczędzanie papieru, wody i prądu;
 • Kluby SPA – to ekskluzywne obiekty, oferujące zabiegi upiększające, relaksacyjne i terapeutyczne, dostępne tylko dla posiadaczy kart klubowych. Limitowany dostęp do tego typu ośrodków ma zapewnić prywatność i najwyższy komfort wypoczynku dla jego klubowiczów. Najczęściej zintegrowany jest z polem golfowym lub ekskluzywnym klubem fitness.
 • Statki SPA i wellness (zwane Cruise Line SPA) to ogromne statki wycieczkowe, posiadające niezwykle rozbudowany sektor SPA obejmujący niekiedy dwa pokłady. Dodatkowymi atrakcjami są m.in. sale widowiskowe, kina, lodowiska, koncerty, liczne bary, restauracje i dyskoteki. Najwięcej statków wycieczkowych kursuje po Karaibach, Morzu Śródziemnym i Oceanii;
 • Beauty SPA (zwane Farmą Zdrowia lub Farmą Piękności) – obiekty skupiające wszechstronny personel (terapeuci, masażyści, lekarze, kosmetolodzy, chirurdzy plastyczni, stomatolodzy, rehabilitanci, psycholodzy, trenerzy), nastawiony na wykonanie dokładnie sprecyzowanych życzeń dotyczących wyglądu, kondycji czy zdrowia. Ich łagodniejsze formy dotyczą potrzeby zregenerowania sił, wyciszenia i zadbania o kondycję ciała i umysłu;
 • Femi SPA (Maternity SPA, Baby SPA, Meno SPA) – zaprojektowane dla potrzeb kobiet, które doświadczyły istotnych momentów w życiu, jak ciąża, okres po porodzie czy menopauza. Oferują opiekę medyczną oraz konsultacje ze specjalistami (szkoły rodzenia, tworzenie programów dietetycznych);
 • Wedding SPA – obiekty pozwalające przygotować się do ślubu bądź oferujące specjalne pakiety weselne lub na miesiąc miodowy. Wszystkie zabiegi odbywają się jednocześnie dla obu małżonków.
 • Mobile SPA (SPA mobilne) – to jedna lub kilka osób dysponujących przenośnymi przyrządami do wykonywania zabiegów i dojeżdżających do domu klienta.
 • SPA domowe – strefa relaksu i odprężenia w domu, dzięki której doświadczyć można podobnych efektów jak w typowych ośrodkach, używając specjalnych kosmetyków i stwarzając nastrój np. przy użyciu świeczek i muzyki.
 • SPA dla zwierząt oferujące, oprócz standardowych usług, należących do kanonu przygotowań zwierząt do wystaw, również zabiegi i kąpiele relaksujące, a także psiego psychologa.

A to i tak nie wszystkie SPA, jakie obecnie powstają… Ważne, aby w tym natłoku komercji znaleźć coś dla siebie. Taką przystań, do której warto będzie wracać, żeby zregenerować siły witalne, w taki sposób, jaki nam najbardziej pasuje! Polecam zatem przed decyzją o rezerwacji pakietu SPA, zapoznać się z profilem obiektu i jego ofertą.

Facebook