To moje ulubione kwiaty. Ich zapach nie może równać się z żadnym innym. Ich kolor, subtelność, delikatność i ulotność sprawiają, że są tak wyjątkowe. W bzach nie lubię jedynie tego, że tak krótko kwitną…
Dzisiaj polecam Wam więc bez, ale zaklęty w olejku do twarzy!
Tak formalnie rzecz biorąc to to nie jest bez a lilak. Małe zamieszanie kiedyś wynikło. Botanicy bowiem przekonani byli, że krzew spokrewniony jest z bzem czarnym. Oba mają gąbczasty rdzeń. Jak się jednak okazało, należą do dwóch różnych rodzin, ale powszechnie znana już nazwa pozostała.
Ponoć w romantycznej mowie kwiatów, bez oznacza zerwanie. Zupełnie nie rozumiem jak ktoś mógł wpaść na tak dziwny pomysł. Gdybym to ja dostała bukiet kwiatów bzu od młodego kawalera, prędzej pomyślałabym, że mnie jednak kocha 🙂 Znacznie bardziej podobają mi się wierzenia arabskie. Nie wiem czy wiecie, ale bez upodobali sobie aniołowie i często przebywają w cieniu ich kwiatów, wdychając ich słodką woń. Jeśli macie czyste serce i właśnie pod bzem napiszecie list do Boga, aniołowie zabiorą go od razu do nieba. Czy to nie piękne? Choć nie… jeszcze bardziej spodobał mi się fakt, że niegdyś dziewczęta przemywały sobie o poranku cerę rosą strząśniętą z kwiatów bzów. Pomagała im ona olśnić urodą wybranka serca. Takie to cudne kwiaty!
Zaklęte w olejku, czyli macerowane w nim. To kwiaty, które oddają wszystko co mają w sobie dobre. Wprawdzie z zapachem nie jest tak dobrze. Olejek, który dzisiaj zrobimy pachnie bardzo subtelnie. Jest jednak niezwykle pomocny w kilku kwestiach. Po pierwsze stosowany podczas masażu pleców, pomaga na bóle korzonkowe. Ale o tym nie dzisiaj. Dzisiaj kosmetycznie! Nasz olejek doskonale nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Reguluje skórę przetłuszczającą się, problematyczną. Działa lekko antyseptycznie, wspomaga regenerację i łagodnie nawilża skórę. Pomoże odzyskać cerze blask i jędrność. I nie będzie to jedynie zasługa bzu, ale także oleju kokosowego, jojoba i z orzechów makadamia! Są to lekkie olejki, które szybko się wchłaniają i widocznie pielęgnują cerę. W nich właśnie zanurzyłam kwiaty bzu!
Do wykonania olejku przygotujcie
- rozkwitnięte kwiaty bzu
- 30ml oleju jojoba
- 30ml oleju z orzechów makadamia
- 30ml frakcjonowanego oleju kokosowego
Kwiaty możemy macerować w każdym z olejów osobno lub je połączyć. Do szklanego naczynia przekładamy kwiaty (same końcówki) i zalewamy je olejem tak, aby nie były za bardzo ściśnięte i żeby olej je całkowicie zakrywał. Naczynie zamykamy i odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na 1-2 dni. Co jakiś czas warto je przemieszać. Gotowe dokładnie przecedzamy, oleje łączymy i całość przelewamy do czystego pojemniczka. Stosujemy wieczorem, pod krem, jako serum. Aby przedłużyć zdatność olejów warto dodać odrobinę witaminy E lub olejku eterycznego (np. różanego lub geranium).