Lili Zasady Blogowania + wyniki

Coś dla blogerów. Moim okiem. Bardzo subiektywnie. Dla tych, którzy już tworzą, pokazują nam swój świat i inspirują. Ale też dla tych, którym blogowanie dopiero siedzi sobie w głowie, ukryte za całą masą bardzo ważnych innych rzeczy. Bo, że zacząć pisać jest warto to wiecie. Prawda? Zawsze warto! Jeśli tylko wiecie, co macie do powiedzenia. Choć i to może się niekiedy dopiero ujawnić w trakcie blogowej przygody. Żeby tylko zacząć. I nie zniechęcić się na początku.
Widzę znacznie więcej zalet blogowania niż wad. Nic, przynajmniej mnie, tak nie rozwija i motywuje. Nic tak nie wyzwala kreatywności i nie daje takiego dużego zastrzyku energii. I chociaż czasem jeden zły komentarz może zepsuć cały dzień… to i tak warto!
Może moje zasady Wam pomogą. A może uznacie je za stek bzdur. Cóż… różne są drogi. Kontrowersje i afery przyciągają, nabijają statystyki. Tylko, że ja nie chcę aby świat obracał się wokół tego, co jest w nim złe. Wolę pozytywne, kulturalne i ciekawe strony. Wolę ludzi z pasją, pełnych zaangażowania i z uśmiechem na twarzy. I chociaż wiem, że wiele złego się dzieje i dziać się będzie, szkoda mi na to czasu. Codzienna porcja wieczornych wiadomości w telewizji wystarczy!

1. Ciesz się blogowaniem

Żyj tym, obserwuj, poszukuj. Zakochaj się w swoim blogu. Pisz o tym, co lubisz, co kochasz, co tworzy właśnie Ciebie. Tylko wtedy potrwa to dłużej. Nic na siłę. Nic z przymusu. Blogowanie musi Cię cieszyć, musi przynosić radość!
2. Inspiruj się, ale nie powielaj
Przeglądaj inne blogi i strony w internecie. Wyszukuj pomysły, ale modyfikuj je po swojemu. Dodaj zawsze coś od siebie. Coś niepowtarzalnego. Nie kopiuj, nie naśladuj. A jeśli to robisz, bo jest coś akurat tego warte, to napisz o tym. Podpatruj lepszych, aby lepiej zorientować się w tym, co interesuje czytelników. Na co zwracają uwagę. Ale nie powielaj!
3. Wyróżniaj się
Naturalna konsekwencja poprzedniego punktu! Znajdź swój własny styl. Swój pomysł na bloga. Tchnij w niego siebie. Tak, abyś stał się rozpoznawalny. Charakterystyczny. Może to być szablon, ciekawe logo, wyjątkowe zdjęcia, styl pisania, grafiki lub niespotykana tematyka. Ale musi pozostać w pamięci po zamknięciu komputera. Zrób ten choć jeden malutki kroczek przed szereg.
4. Miej własne zdanie
Musisz wiedzieć o czym piszesz, bo inaczej będziesz pisał głupoty. Po prostu. Nie pisz o polityce, jeśli się na niej nie znasz. Nie pisz o książkach, jeśli ich nie czytasz. Miej własne zdanie, własny gust. Pokazuj to, co sam lubisz, a nie to, co akurat jest modne. Choć oczywiście mogą się te dwie rzeczy pokrywać. Polecaj to, w co wierzysz, że jest warte polecenia. Wyrabiaj sobie opinie, douczaj się. Bądź…
5. Bądź autentyczny
Szczery w opiniach, uczciwy i w zgodzie z własnym sumieniem i czytelnikami. To będzie można wyczuć. W dzisiejszych czasach mamy już dość sztuczności. Potrzebujemy autentycznych autorytetów. Z krwi i kości. Ze słabościami. Ze wzlotami i upadkami. Może zabrzmi to banalnie, ale bądź sobą. Bo granie kogoś innego jest ciężkie i chyba nie przynosi tyle samo zadowolenia…
6. Bądź otwarty
Na pomysły, na ludzi, na opinie. Nie zamykaj się w małym, ciasnym światku. Nie zamykaj się w jednym temacie. Świat jest na to zbyt ciekawy, zbyt różnorodny. Za dużo rzeczy jest wartych Twojego zainteresowania. A monotematyczność na blogu… nudzi. Jestem pewna, że czytelnicy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie. Nie tylko tego, jakich używasz kosmetyków, albo jak piękną biżuterię tworzysz. Otwórz się na coś nowego!
7. Bądź kulturalny
I sympatyczny. Nie podcinaj skrzydeł głupim komentarzem. Bo po co? Żeby pokazać, że znasz się na czymś lepiej? Pokaż to na swoim blogu. Wiem dobrze, że nawet jedna niemiła opinia może zniechęcić. I to nawet silne charaktery. Po co więc to robić? Udzielaj rad, sugeruj grzecznie inne rozwiązania, pochwal pomysł lub wykonanie. Ale nie hejtuj. Nie krytykuj, jeśli nie ma takiej potrzeby. A już na pewno nie używaj wulgarnych słów, nie wyzywaj, nie dręcz.
 8. Bądź pozytywny
Publikuj znacznie więcej radosnych postów niż narzekania, problemów, żali czy afer. Postarajmy się o to, żeby wszystkim nam się żyło choć trochę przyjemniej!
9. Bądź systematyczny
Publikuj regularnie. Zmobilizuj się do jednego posta na określony przedział czasu, na przykład – jeden na tydzień. Dotrzymuj słowa. Jeśli obiecałeś opublikować wyniki w przeciągu trzech dni od zakończenia konkursu, publikuj je. Odpisuj na maile regularnie, odpowiadaj na komentarze. 
10. Miej dystans
Do siebie. Do innych. Do hejterów. Ale do tych, którzy chwalą też. Żeby nie spocząć na laurach. Nie obrażaj się, nie likwiduj w emocjach konta, nie banuj. Jeśli coś wywołało Twoje wzburzenie, najpierw się uspokój, a potem odpowiedz. Złość jest najgorszym doradcą. A odrobina dystansu każdemu się przyda.
11. Pokaż nam siebie
Pokaż kto stoi za tak fantastycznym blogiem. Pozwól utożsamić nam sobie tekst z prawdziwą osobą. Zrób stronę „o mnie”, podaj kontakt. Zamieść swoje zdjęcie. Nie wstydź się tego, kim jesteś. Wyjdź poza blog – załóż fanpage na Facebooku lub innych portalach społecznościowych. Pokazuj skrawki swojego życia, codziennego dnia. Ale…
12. Nie pokazuj za dużo
Zachowaj coś dla siebie. To Twoje życie. Ty nim żyjesz. Naturalnym jest, że zazwyczaj pokazujemy tylko tę lepszą naszą stronę. Ale jedynie do pewnego momentu. Potem jesteś już tylko Ty. Intymnie, rodzinnie. Chwal się dziećmi, ale nie publikuj ich gołych zdjęć. Nie publikuj niczego, co mogłoby upokorzyć kiedyś Ciebie lub Twoich bliskich. Pamiętaj też, że na blog może wejść każdy. Na przykład Twój przyszły pracodawca. Czy na pewno chcesz, żeby wiedział o Tobie wszystko?
13. Dbaj o jakość
Swoich treści i strony wizualnej bloga. Nie pisz z błędami lub przynajmniej staraj się większość z nich wyłapywać i usuwać. Nie jesteś pewien swoich zdolności gramatycznych i ortograficznych? Daj gotowy tekst komuś do przeczytania! Wyjustuj go, nie bądź niechlujny, nie używaj powtórzeń. Pisz nazwy własne i imiona z dużej litery. Podstawy! Zadbaj o jakość zdjęć. Naucz się jednego z prostych, dostępnych bezpłatnie programów graficznych. Naprawdę nie są trudne! Zdecyduj się na motyw przewodni szablonu, na kilka kolorów, które będą przewijać się na blogu. Nie zarzucaj go niepotrzebnymi gadżetami. Nie atakuj czytelnika zbyt dużą ilością wtyczek, banerów, migających reklam. Postaraj się, aby było przejrzyście i intuicyjnie.
14. Rozwijaj się
Nie pozostawaj w miejscu. Czytaj, oglądaj, inspiruj się. Próbuj, twórz, popełniaj błędy. Pokazuj coraz to nowszą wersję siebie. Naucz się czegoś nowego. Staraj się być coraz to lepszym w tym, co robisz. 

Coś jeszcze?

Na koniec mam dla Was wyniki konkursu, w którym do wygrania był cudowny olej monoi!

Miło mi poinformować, że wygrywają:

lawendowa Magda
Marcepanka
Pozytywne Rodzicielstwo
MO
Paulina Chuda
Dobruśka Kalińska

Gratuluję i poproszę o adresy do wysyłki na lilinatura@lilinatura.pl. 🙂

Facebook