Dlaczego warto zawsze mieć w domu olejek lawendowy?

Kochani,

O lawendzie pisali już niemal wszyscy:) Co oznacza, że jak tylko potrzebujecie informacji na temat tej cudnej rośliny, wystarczy włączyć google i już je macie. Ja postanowiłam Wam je nieco skompilować i przedstawić kilka jasnych, przejrzystych i rozsądnych powodów dlaczego warto mieć olejek lawendowy zawsze w domu. Bo w lawendzie tkwi moc wielka! To tak w skrócie. A poza tym…:

  1. Ze wszystkich olejków eterycznych, to właśnie lawendowy ma najbardziej wszechstronne zastosowanie! A jako jeden z dwóch olejków (razem z olejkiem z drzewa herbacianego), może być stosowany bezpośrednio na skórę.
  2. Ma działanie odkażające, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwrobacze. Stosuje się go przy chorobach skórnych, takich jak stany zapalne i podrażnienia, rany i odparzenia (np. w przypadku oparzenia słonecznego pomaga kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego), egzemie, trądziku, wągrach, opryszczce, rozstępach skórnych, łupieżu suchym, wypadaniu włosów, łysieniu, starzeniu się skóry, nadmiernej potliwości, ukąszeniach owadów, potówkach, infekcjach grzybiczych, łuszczycy. Uff!
  3. Jest jednym z najcenniejszych środków do walki z trądzikiem – zabija bakterie, powodujące infekcje skóry, wygładza ją, obniża nadprodukcje łoju, zapobiega występowaniu blizn.
  4. Jego właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe czynią go doskonałym lekiem przeciwko przeziębieniom, kaszlom, katarom, zapaleniu zatok czy grypie. Najlepszą metodą są tu inhalacje z olejkiem.  Odrobinę nie rozcieńczonego olejku można wmasować w gardło przy łaskoczącym kaszlu, który się stopniowo uspokoi. A w celu pozbycia się kataru, należy po kropelce wmasować w łuki kostne nad brwiami i po każdej stronie nozdrzy.
  5. Jest świetnym środkiem uspokajającym, przyspiesza zasypianie. Wmasowany w skronie, uśmierza ból głowy.
  6. Jednym z najważniejszych zastosowań lawendy jest usuwanie bólu mięśni, bólów reumatycznych, czy spowodowanych artretyzmem. Najlepiej sprawdzają tu się masaże z olejkiem lawendowym oraz bergamotowym lub rozmarynowym.
  7. Lawenda uśmierza bóle miesiączkowe przy skąpych menstruacjach – poprzez ciepłe kompresy lub delikatny masaż dolnej części brzucha.
  8. Podczas porodu, olejek zmniejsza ból i pogłębia skurcze, co przyspiesza rozwiązanie. Należy wmasowywać go w dolną część pleców!
  9. Pomaga na niektóre dolegliwości dziecięce, takie jak kolka, nadpobudliwość czy infekcje. Niewielka ilość olejku lawendowego dodana do kąpieli maluszka przyspieszy sen. Należy pamiętać, że zawsze musi to być olejek rozcieńczony np. w oleju bazowym. Pomoże też kropelka olejku dodana na piżamkę nadmiernie pobudzonego dziecka – ukoi do snu i uspokoi.
  10. Posiada silne właściwości odstraszające owady. Od wieków używa się przecież lawendy przeciw molom! A wtarty w skórę, pomaga uniknąć ugryzień komarów. Jeśli natomiast komar zdążył już ukłuć – warto posmarować to miejsce naszym olejkiem, aby uniknąć bólu i swędzenia.
  11. Lawenda pomaga ludziom, znajdującym się w stanie rozchwiania równowagi emocjonalnej. Olejek dodany do masażu, kąpieli czy kilka kropel na poduszce, przyniosą ulgę, zrelaksują i pozwolą w końcu zasnąć.
  12. Kilka kropelek olejku warto dodać do prania, zwłaszcza w przypadku pieluszek wielorazowych. Skutecznie je odkazi i pozostawi przyjemny zapach.

No i sami powiedzcie – czyż nie warto mieć olejek lawendowy zawsze w domu?!

Zobacz koniecznie 

http://www.lilinaturalna.com/p/przewodnik-po-kosmetyce-naturalnej.html

Źródło: Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami, Patricia Davis oraz Gabinet estetyka & zdrowie, Lawenda Królowa ziół, Agata Wojterska.

Zdjęcie: Weheartit 

15 comments on Dlaczego warto zawsze mieć w domu olejek lawendowy?

  • Bzeltynka

    świetna i bardzo przydatna kompilacja – dotychczas wiedziałam tylko o uspokajajaco – relaksujących i odstraszających owady właściwościach lawendy

  • little-bad-girl

    dlaczego, ach dlaczego nie zdecydowałam się na jego kupno na chorwacji?!

  • lilinatura (author)

    A to polecam udanie się do sklepu zielarskiego lub apteki! Też się znajdzie! 🙂

  • jo!

    Notka naprawdę bardzo ciekawa, mam olejek lawendowy w domu ale nie wiedziałam że ma tyle zastosowań.
    Niemniej przyjemniej by się ją czytało bez błędów ortograficznych, jakie zawiera – zarówno "skurcze", jak i "ukłuć" pisze się przez u zwykłe, nie kreskowane.
    Pozdrawiam!

  • Mała Mił.

    Ja wlewam wode do kieliszka i wlewam pare kropli olejku właśnie o zapachu lawendy. Polecam, zapach ładnie się rozchodzi.

  • Rarity

    u mnie jest cały czas w łazience, dodaję go toników i działa cuda na wszelkie wypryski!

  • Anonimowy

    Jak stosować olejek przy problemie z trądzikiem Mam 33 lata i TRĄDZIK od 4 m-cy Co robić. W jakich proporcjach używać go do przemywania twarzy. A przy okazji droga Lili jak stosować olej arganowy Kupiłam w zdrowej żywności olej argonowy tzw, kosmetyczny Dodaję do kąpieli 2 letniej córki Czy mogę smarować bezpośrednio na twarz Czy nogę ten właśnie kosmetyczny stosować również wewnętrznie.

    • Adriana Sadkiewicz

      To tak – olejek lawendowy możesz stosować do przemywania rano i wieczorem, dodając kropelkę na wacik z mleczkiem lub tonikiem, albo dodać kropelkę do porcji kremu na twarz. Olejek arganowy jak najbardziej możesz stosować bezpośrednio na twarz, najlepiej jako serum, kilka kropelek wieczorem pod krem. Mało, ale regularnie 🙂 Olej kosmetyczny to po prostu lepszej jakości olej, więc do jedzenia nadaje się idealnie 🙂

      • gość

        olej pod krem? chyba na odwrót.. wszelkiego rodzaju lipidy zostawiają mimo wchłonięcia się tłustą warstwę więc coś co nałożymy na nią będzie tylko stratą produktu.. OLEJ nakładamy zawsze jako ostatni produkt bo tak jak i zapobiega parowaniu wody z naskórka tak i parowaniu składników aktywnych z produktów nałożonych pod niego 😉

        • Adriana Sadkiewicz

          Zacytuję tu może bardzo ciekawy pod tym względem fragment:
          Jeśli zamierzamy stosować serum pod
          krem, lepiej wybrać serum olejowe- taki rodzaj serum dostarczy skórze
          niezbędnych kwasów tłuszczowych, które wspierają barierę hydrolipidową
          skuteczniej niż krem. Odpowiednio zbudowana bariera hydrolipidowa pośrednio
          wpływa na nawilżenie skóry (ponieważ woda napotyka barierę, przez którą ma
          utrudnione odparowywanie z naskórka), a także regulację pracy gruczołów
          łojowych (to właśnie naruszona bariera hydrolipidowa jest sygnałem dla skóry, by
          produkować więcej sebum w celu jej odbudowania), co skutkuje zmniejszeniem
          niedoskonałości, łojotoku, uzyskaniem bardziej gładkiej i promiennej cery.

          Metoda ta jest bezpieczna nawet
          dla cer z problemem komedogenności: jeśli zaaplikujemy na skórę olejowe serum,
          częściowo wchłonie się ono w skórę a częściowo pozostawi film. Jeśli
          nałożymy na nie krem i chwilę pomasujemy skórę, olejowe serum zostanie
          zemulgowane i dobrze wchłonie się wraz z kremem, nie pozostawiając przy tym
          tłustego filmu!
          (http://www.piggypegblog.pl/2017/08/serum-jak-i-kiedy-je-stosowac.html)
          Autorem jest super dziewczyna – kosmetolog i laborantka kosmetyczna z Kosmetologia Naturalnie 🙂

  • Anonimowy

    Ostatnio dużo o tym olejku słyszałam i mam zamiar wypróbować. Jednak zastanawiam się jak go używać. Chciałam nim "usunąć" wągry, ale też powalczyć z rozstępami i cellulitem. Można ten olejek stosować sam czy trzeba go połączyć z innym preparatem? Wmasować i zostawić, czy po jakimś czasie zmyć?

    • Adriana Sadkiewicz

      Olejek lawendowy można stosować bezpośrednio na skórę np. w przypadku wyprysków, podrażnień, niedoskonałości. Najlepiej jednak dodawać go po kropelce do kremu wieczorem. A na ciało – do balsamu, albo olejku, kilka kropelek i całość wmasować w ciało. Olejku nie zmywamy, jest bezpieczny i łagodny.

  • Maria,Euzebia

    Ja uzywam do prasowanie poscieli I bluzek Trzeba romieszac pare kropelek z woda I przed prasowanie rozpylam na material,a pozniej jest piekny zapach. Mozna tez dodac do swiecy,tez jest piekny zapach w mieszkaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook