Ocet czereśniowy – do włosów, kąpieli i… sałatek!

Kochani,

Sezon czereśniowy dogonił już ten truskawkowy! Nie wiem jak wy – ja czereśnie po prostu uwielbiam i zjadam garściami! Zwłaszcza te prosto z drzewa! A gdy są takie dojrzałe, ciemne, czyste, stanowią piękno w swej najprostszej postaci:) No cudo! Zauważyłam jednak, ze ludzie dzielą się na dwie kategorie – tych od truskawek i tych drugich – od czereśni! Ja skłaniam się w moim uwielbieniu jednak ku czereśniom! A wy jak?
A skoro czereśnie, to i mały przepis czereśniowy! Słowem wstępu tylko dodam, że owoce te mają mnóstwo witamin – w tym A, C, K oraz składników mineralnych, takich jak potas, wapń, fosfor czy kwas foliowy. Wyciąg z czereśni ma silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że działa przeciwstarzeniowo. Do tego jest przeciwzapalny i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. 
Wyciąg z owoców bardzo dobrze działa na włosy – odmładza, ujędrnia i wzmacnia ich cebulki. Do tego pobudza ich wzrost i regenerację. Z pestek owoców pozyskuje się olej o dobroczynnych właściwościach pielęgnacyjnych, a z ich ogonków wytwarza się herbatkę, pomagającą leczyć choroby układu moczowego. A wszystko ukryte w takim uroczym owocku!
Ja mam dla was dzisiaj, podpatrzony na stronie Whole Living, przepis na ocet czereśniowy! Wykorzystacie go na kilka sposobów! Po pierwsze taki ocet dodany do kąpieli zmiękczy wodę i wyrówna poziom pH skóry. 
Zabiegi na bazie octu polecane są szczególnie do skóry tłustej i problematycznej. Możecie na jego podstawie wykonać tonik czereśniowy – wystarczy rozcieńczyć dwie łyżki octu szklanką czystej wody, hydrolatu lub naparu ziołowego i przemywać twarz płatkiem kosmetycznym dwa razy dziennie.
Ocet polecam wykorzystać także jako płukankę do włosów! Zmiękczy je, nada im blask i delikatnie odżywi! Wystarczy przepłukać octem zwilżone włosy, odczekać chwilę i ponownie przepłukać je wodą.
Ale do rzeczy… Przygotujcie:
  • pół kilograma czereśni
  • ocet winny
Wsypcie czereśnie do słoika i zalejcie je octem, tak, aby wszystkie były zakryte. Tak przygotowany słoik odstawcie w chłodne, spokojne miejsce na tydzień. I gotowe! Wystarczy teraz tylko odcedzić owoce. Ocet możecie przechowywać w lodówce do trzech miesięcy. Nie wyrzucajcie tez czereśni – możecie je wykorzystać np. jako dodatek do sałatek, mięs czy innych potraw!
Zdjęcie pochodzi z Martha Stewart – Whole Living.
Facebook