Kuchnia roślinna antyrakowa – źródła informacji

Gdzie szukać informacji na temat diety antyrakowej?

Od czego zacząć?

Jak wspierać swój dzielny organizm w trudnym procesie leczenia onkologicznego?

Docierają do mnie takie pytania, postanowiłam więc stworzyć pierwszy wpis informacyjny dotyczący diety antyrakowej.

Moja historia onkologiczna trwa już rok. I jest to kawał czasu, który poświęciłam na poszukiwania i douczanie się, a potem wdrażanie tego wszystkiego w życie. Poniżej znajdziecie odnośniki do źródeł informacji, z których ja czerpałam, a które mogę polecić, jako początek Waszej drogi. Bo tak naprawdę tych wszelkiej maści artykułów, filmików, wywiadów, tych wszystkich treści, które sama przejrzałam było multum. I cały czas się tu uczę. Wciąż poszukuję i się dokształcam.

Efekty moich kulinarnych doświadczeń staram się pokazywać Wam na co dzień w relacjach w social mediach. Mam nadzieję, że zainspirują Was do zmian, bo pamiętamy, że dieta antyrakowa nie tylko wspomaga leczenie, zmniejsza ryzyko nawrotów, ale także działa jako profilaktyka chorób nowotworowych. Jest więc dla nas wszystkich! Zaglądajcie więc na mój Instagram LiliNatura!


Ja w mojej historii onkologicznej postawiłam na podejście holistyczne. Kompleksowe wręcz. Jak już kiedyś Wam pisałam, nie chodzi tu tylko o dietę. Wierzę, że dopiero kiedy zadbamy o nasze ciało na wszelkie możliwe sposoby, zdoła ono powrócić do stanu pełni zdrowia.

Głównymi filarami mojego zdrowienia są więc:

 • dieta antyrakowa – roślinna/wegańska, pełnowartościowa, bezcukrowa, niskotłuszczowa, możliwie ekologiczna i nieprzetworzona, w której dominują antyrakowe superfoods
 • aktywność fizyczna
 • praca z głową i redukcja stresu (terapia, medytacje, ćwiczenia oddechowe, praktyka wdzięczności itp.)
 • oraz wszystko to, co może mi zaoferować medycyna konwencjonalna

Wierzcie mi lub nie, ale zaręczam, że pomimo tego wszystkiego, co się dzieje we mnie i dookoła mnie, nigdy nie czułam się lepiej 🙂 Co więcej, wiem, że mam jakąś sprawczość. Że nie tylko siedzę i czekam na kolejne wizyty w szpitalu, ale działam. I działanie to sprawia mi ogromną radość, co już samo w sobie jest bardzo pozytywne.


Niestety moje podejście nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem. W Waszej drodze do wyzdrowienia pewnie także napotkacie wiele osób, które mogą podchodzić bardzo sceptycznie do choćby samej diety. Ja spotkałam ich sporo, a że nie umiem jeszcze ładnie naukowo argumentować, to zwyczajnie zamykałam temat i popadałam w zwątpienie.

Nauczyłam się już jednak dwóch rzeczy. Po pierwsze – moje podejście nie jest dla każdego i po prostu trzeba to zaakceptować. To mój wybór, poparty intuicją i głębokim researchem. Może też tak być, że nie jest to droga, na którą i Wy się zdecydujecie. To jest Wasza decyzja, rozumiem to. Zmiany wydają się ciężkie i trudne. Nie każdemu też wszystko służy, a ja nie chcę namawiać. Pokazuję jedynie to, na co sama się zdecydowałam i przy czym trwam obecnie.

Po drugie – dla wszystkich wątpiących w antyrakowe działanie diety, wymyśliłam taki oto argument: moje ciało zmaga się z ciężką, bardzo obciążającą chorobą i muszę zrobić wszystko, aby jak najlepiej je w tym wesprzeć. Aby je wzmocnić, aby mu ulżyć. Aby mogło cały swój potencjał wykorzystać na walkę z rakiem, a nie innymi obciążeniami. Wybór najzdrowszej, pełnowartościowej diety, pełnej świeżych warzyw i owoców, pozbawionej w dużej części żywności przetworzonej, służy mu najlepiej i pomaga przywrócić pełne moce regeneracyjne.Wracając do meritum, oto tych kilka źródeł, od których polecam rozpocząć Waszą drogę do kuchni antyrakowej:

 • E-book Patrycji Kowalik – Rak-it – dostępny TUTAJ – ten e-book to był dla mnie przełom. Byłam na początku leczenia, nic nie wiedziałam, poddawałam się terminom, na pierwszą chemię wzięłam colę… I pewnego dnia, kiedy byłam sama w domu, siadłam do komputera, otworzyłam google i znalazłam stronę Patrycji. Od razu kupiłam e-booka i od razu przeczytałam go w całości. Choć można powiedzieć raczej, że go wchłonęłam! I tak, ot po prostu, z dnia na dzień, zmieniłam wszystko 🙂
 • dostępne choćby np. na YouTubie wykłady
  • dr Kristi Funk – specjalizuje się w nowotworach piersi, ale dużo wiedzy jest uniwersalnej, polecam zacząć od TEGO filmiku i zapisać sobie stamtąd wszystko
  • dr Wiliama Li – fascynujące opowieści choćby o angiogenezie i zielonej herbacie, możesz zacząć od TEGO i szperać dalej
 • Materiały Chrisa Wark z chrisbeatcancer.com
  • treści, które zajdziecie na stronie – bardzo inspirujące i dodające nadziei wywiady
  • książka Chrisa – Ty też możesz pokonać raka – jest dostępna w polskich księgarniach po polsku, ja kupiłam e-booka
  • kurs-program Chrisa Square One – dostępny na stronie. Chris co jakiś czas organizuje eventy z bezpłatnym dostępem do kursu i ja tak go właśnie obejrzałam. Możecie więc ten dostęp wykupić lub poczekać na kolejny bezpłatny event.
  • książka kucharska Beat cancer kitchen z masą inspiracji kuchni roślinnej
 • Książki:
  • Antyrak, Nowy styl życia, dr David Servan-Schreiber, wyd. Albatros – książka, którą koniecznie trzeba przeczytać! Ja ją pochłonęłam jak jakiś thriller medyczny. Bardzo dużo wyjaśnia, bardzo pomaga. Zwracam tylko uwagę, że została napisana już całkiem sporo lat temu i w kwestii diety od tamtego czasu bardzo wiele badań poczyniono – na to tylko bierzemy poprawkę.
  • Kompleksowa dieta antyrakowa krok po kroku, Liana Werner-Gray, wyd. Vital – dosyć lekko, prosto i konkretnie. Całkiem sporo przepisów. Czytała ją także jedna z moich szpitalnych towarzyszek, lekarka, która także stosowała się do tamtych wytycznych.
  • Wygraj z rakiem, Neal D. Barnard, Jennifer K. Reilly, wyd. Źródła Życia – bardzo dużo praktycznych porad i sporo rzeczy ładnie wyjaśnionych.
 • Z polskich poleceń:
  • Materiały Fundacji Rakiety – zobacz TUTAJ, polecam posłuchać webinarów TUTAJ
  • A jeśli szukacie konkretnej osoby, do której można się zwrócić, to sama od jakiegoś czasu obserwuję dr Emilię Kałędkiewicz i wierzę, że jest odpowiednią osobą. Jest ona dietetyczką kliniczną ze specjalizacją w onkologii i założycielką poradni Profilaktycznej Dietetyki Onkologicznej NutriV. Ja panią Emilię obserwuję na Instagramie i jest ogromnym źródłem inspiracji i motywacji – zajrzyjcie TUTAJ.
 • A z lżejszych rzeczy wartych obejrzenia, choć nie bezpośrednio dotyczących tylko kuchni antyrakowej polecam mini serię Netflixa – Jesteś tym, co jesz. Bliźniaczy eksperymentTUTAJ

No, to na początek chyba wystarczy. Jeśli będę napotykać kolejne źródła warte polecenia, wpis będzie aktualizowany.


Facebook