Zauroczona: Regalia

Czasem już po pierwszym spojrzeniu wiadomo, że trafiło się na coś niezwykłego.

Ja tak właśnie trafiłam. Znowu. Przez przypadek, jak to zazwyczaj bywa.

Albo wręcz przeciwnie – może całe te skomplikowane algorytmy facebookowe dokładnie wiedziały, żeby podsunąć mi właśnie Regalia. Musiały przecież wiedzieć, że poszukuję idealnego stolika kawowego. Ławy, która byłaby jednocześnie prosta i niebanalna. Która miałaby w sobie to coś. Która wpisałaby się w moje wnętrze i nadała mu szczególny charakter.

Tak i natknęłam się na małą wytwórnię mebli ze starego drewna – Polską Manufakturę Regalia. Stworzoną z marzeń i miłości do drewna. Tak i znalazłam mój idealny stolik. I ugaszczam na nim od jakiegoś czasu przyjaciół. Siedzimy skupieni wokół niego, śmiejąc się i rozmawiając. A ja co jakiś czas przystaję z boku i patrzę. I zastanawiam się, gdzie ten mój stolik już był. W innej formie, w swym dawnym życiu. Kto kiedyś z tych desek budował swój dom, czyją codziennością były. I cieszę się, że to nie zniszczało, że ma duszę, ma historię. I teraz jest u mnie.

Jak tu się nie cieszyć?

Podsyłam Wam kilka pierwszych zdjęć stolika, choć pewnie zobaczycie go jeszcze nie raz. Pojawi się choćby niedługo we wpisie o naszym pokoju dziennym. Tymczasem same Regalia zauroczyły mnie tak bardzo, że postanowiłam i  Wam je przybliżyć. Porozmawiałam sobie z Panem Wojtkiem, właścicielem, popytałam go o kilka rzeczy, poczytałam blog. Za Manufakturą stoi wciągająca historia i ludzie pełni pasji. Piękna filozofia i umiłowanie do starego drewna.

 

 

 

Na początku było… marzenie. Marzenie o domu wśród wzgórz, otoczonego lasem, z widokiem na zamglone łąki. Marzenie o domu z gankiem ze starego drewna, ze ścianami z czerwonej cegły i dachem pokrytym stuletnią dachówką. Marzenie o domu z duszą.

I taki dom powstał. A potem, dzięki doświadczeniu, jakie zdobyliśmy budując nasz dom, powstała nasza firma – Regalia Polska Manufaktura , w której wytwarzamy meble i podłogi ze starego drewna oraz płytki podłogowe i ścienne ze starych cegieł, a także unikatowe elementy wystroju wnętrz do Twojego domu.

Nasz dom to ponad 150-letnie siedlisko warmińskie. Kupiliśmy je w 2006 r. w stanie, który śmiało można nazwać … rozpadającą się ruiną. Nie było wyjścia. Dom trzeba było rozebrać i zbudować od nowa. I tak zrobiliśmy. Zbudowaliśmy ten dom od nowa, chociaż może lepszym określeniem byłoby tu „zbudowaliśmy go jeszcze raz”. Bo do budowy wykorzystaliśmy wszystkie odzyskane przy rozbiórce cegły, belki, deski, dachówki i kafle piecowe. Okazało się, że nie wystarczy nam materiałów uzyskanych z rozbiórki do rekonstrukcji budynku, więc udaliśmy się do „miejscowego składu budowlanego”, czyli skupowaliśmy od okolicznych mieszkańców materiały budowlane, „zapomniane” gdzieś w kącie podwórka. Wszystkie te cegły, kamienie i deski pochodziły ze starych budynków mieszkalnych, gospodarskich, stodół i spichlerzy. Dla nas okazały się skarbem.

Budując swój dom zdobyliśmy doświadczenie w rozpoznawaniu pochodzenia i jakości starych rozbiórkowych cegieł, dachówek oraz drewna. Nauczyliśmy się też w naturalny sposób oczyszczać i konserwować uzyskane materiały. Kiedy zakończyliśmy budowę i rozpoczęliśmy prace wykończeniowe, idea wykorzystywania starych materiałów była już naszą filozofią. Cegły na podłodze, drewniane belki pod sufitem, stare okna jako ramy do luster i meble ze stuletniej sosny. I tak, w sposób niezamierzony, spontaniczny i naturalny narodził się zupełnie nowy pomysł na życie – powstała nasza Polska Manufaktura „Regalia”, w której zatrudniliśmy mieszkańców naszej gminy. Wszystko, co w niej powstaje, jest robione na miejscu, przez miejscowych rzemieślników i z miejscowych materiałów. / Regalia

 

(Zobaczcie kilka zdjęć z realizacji manufaktury! A nuż i w Waszych wnętrzach coś znajdzie swój nowy dom?)

 

Zapytałam o coś niecoś Pana Wojtka Sobierańskiego, szefa Manufaktury. Oto, czego się dowiedziałam:

 

Czy drewno stało się Pana sposobem na życie? Pasją? Miłością? Co takiego ma w sobie?

Czasami sam się zastanawiam skąd wzięła się ta miłość do drewna. Najbardziej podoba mi się ratowanie przed zatraceniem starego drewna. Myślę sobie ile pracy ktoś musiał wykonać, żeby np. z pnia drzewa siekierą wyciosać belkę do budowy domu, a dzisiejsza cywilizacja bez mrugnięcia oka niszczy tę pracę. Pracę swojego przodka, który 100 lat temu musiał poświęcić tyle czasu, żeby zbudować dom dla swojej rodziny. Dziś przyjeżdża buldożer i przewraca dom w 5 minut. To dla mnie niezrozumiałe. Każdy kawałek w naszych stolarniach sprawdzam osobiście przed spaleniem (notabene odpady z produkcji wykorzystujemy do ogrzania naszej Manufaktury), bo nawet z małego kawałka można wykonać np. podstawkę.
Więc chyba najbardziej raduje mnie uratowanie starego drewna i przekazanie go następnym pokoleniom. Ostatnio udało mi się odkupić drewno z wyjątkową historią – z działdowskiego zamku krzyżackiego.
Czy któryś z Pana mebli pozostał na stałe w pamięci i sercu? Co to było?
Najbardziej TEN, coś w nim jest skoro jest to najczęściej podrabiany nasz mebel.

Czego najczęściej poszukują Pana klienci?

Wolę nazywać Klientów Fanami, bo w 99% są to ludzie, dla których ważne jest to, że mebel ma historię. Często pytają skąd jest drewno, ile ma lat. Staramy się podpisywać każdą belkę, zanim trafi do suszarni, żebyśmy wiedzieli skąd drewno pochodzi, kiedy klient zapyta.

Najczęściej poszukują stołów, stolików, komód, łóżek, desek na ścianę czy drobniejszych wyrobów – ram, skrzynek itp., czyli w sumie wszystkiego co mamy w ofercie. Nie podpatruję innych firm meblowych, bo chcę mieć czysty umysł kiedy wymyślam nowe meble. Wielu z nich nie pokazuję w internecie (żeby nieuczciwa konkurencja ich nie podrabiała). Tworzę indywidualne projekty dla klientów.

Jak wygląda poszukiwanie starego drewna? Czy już na pierwszy rzut oka widać, co można z danego znaleziska zrobić czy trzeba doszukiwać się piękna głębiej?

Po ponad 10 latach obcowania ze starym drewnem na pierwszy rzut oka widzę co można zrobić z danego kawałka drewna. Ale kiedy mam czas i zamykam się w jakimś magazynie w postaci 100-letniej stodoły, to przychodzi wiele nowych pomysłów. Dla ciekawostki, wszystkie działy Manufaktury – stolarnie, spawalnie, kuźnie, woskownie, magazyny znajdują się w starych 100-letnich budynkach, które remontujemy, żeby jeszcze długo służyły. Starej architektury się dziś już nie zbuduje.

Czy jest coś, o czym Pan marzy, aby powstało z Pana drewna? Lub gdzie miałoby się znaleźć?

Mam w głowie pomysły na wyjątkowe stoły. Ostatnio jest tylko problem z czasem. Mamy bardzo dużo zamówień i najpierw je musimy realizować, ale niedługo powstaną…
Czy mają gdzieś stanąć – na pewno staną w dużych przestrzeniach. Nie marzę o jakimś konkretnym miejscu. Jak klient napisze maila czy zadzwoni, że mebel jest niesamowity, to będzie już wystarczająca nagroda.

 

Zajrzyjcie koniecznie na stronę Polskiej Manufaktury Regalia oraz do sklepu, w którym część mebli dostępna jest od ręki – Regalia.

 

Facebook