Maślane mydełka świąteczne

Róża ma 4 lata, możemy już razem tworzyć nowe kosmetyczne dzieła sztuki. Uwielbiamy to obie, choć przyznam, że z jej pomocą zawsze mam znacznie więcej sprzątania. Tym razem stworzyłyśmy świąteczne mydełka pełne masełka shea, które sprezentujemy bliskim. Pachną niezwykle słodko, bo ciasteczkami gwiazdkowymi. Zapakowane w celofan zamieniają się w cudowny podarunek od serca.

W tworzeniu mydełek najwspanialsze jest to, że można w pełni uruchomić swoją kreatywność i kombinować za każdym razem inaczej. I nie ważne jest, że wychodzi nierówno, kolor trochę nie taki, a cała kuchnia tonie w mydle. O nie! Ważne jest, że bawiąc się tworzymy coś sami, razem. Zupełnie tak, jak z dekorowaniem pierniczków, które czeka nas w niedzielę 🙂

SONY DSC

Do mojej wersji świątecznych mydełek wykorzystałyśmy tym razem:

  • foremki z choinkami – Ecospa.pl
  • olejek zapachowy gwiazdkowe ciasteczka – Zielonyklub.pl
  • bazę mydlaną białą
  • bazę mydlaną glicerynową przeźroczystą
  • barwniki do mydeł zielony i czerwony
  • masło shea rafinowane

Proporcje zależą od tego, z jakiej foremki korzystacie i ile mydełek tworzycie. Zaczynamy od czerwonych banieczek. Roztapiamy w kąpieli wodnej odrobinę bazy białej lub przeźroczystej (nie doprowadzając do wrzenia). Po roztopieniu ekspresowo dodajemy taką ilość barwnika, aby kolor nam odpowiadał i jeszcze szybciej (baza szybko tężeje), przy pomocy wykałaczki lub małej łyżeczki, umieszczamy niewielkie ilości mydła w różnych częściach choinki w foremce – na kształt bombek. Jeśli baza za szybko stwardnieje, wystarczy ponownie ja podgrzać.

Następnie w ten sam sposób przygotowujemy choinkę. Roztapiamy pokrojoną w kosteczkę bazę przeźroczystą, nieco więcej, aby wystarczyło także na pasek w środku mydełek, dodajemy barwnik, kilka kropelek olejku zapachowego i zalewamy delikatnie choinki. Odstawiamy na 5 minut do stwardnienia.

Białą bazę kroimy w mniejszą kostkę. Umieszczamy w miseczce razem z masłem shea w proporcji 1:5. Całość roztapiamy, co chwilę mieszając. Dodajemy olejek zapachowy w takiej ilości, aby zapach mydełka nam odpowiadał. Mieszaninę wylewamy na foremki, tworząc pierwszą białą warstwę. Czekamy aż stwardnieje, roztapiamy ponownie zielone mydełko i wylewamy kolejną warstwę. Jak stwardnieje, całość uzupełniamy białym mydłem. Odkładamy na pół godziny, aby dobrze ostygło. Wyciągamy z foremek. Gotowe!

SONY DSC

SONY DSC

Facebook