Puszyste pizzetki z kolorowymi pomidorami, miodową cebulką i serem feta

Udało mi się pierwszy raz w życiu dostać zielone pomidory. I to gdzie? W małym dzielnicowym sklepiku tuż koło naszego bloku. Człowiek nawet sobie sprawy nie zdaje jakie to bogactwo czyha w takich sklepikach. Przestawiam się więc i wspieram lokalną przedsiębiorczość. W podziękowaniu za pomidory!
Od zawsze lubiłam ciasto drożdżowe. Bardziej w tej wytrawnej wersji, a najbardziej – jako pierożki wigilijne z grzybami i kapustą. A pizza… Tak, wiem, że ta prawdziwa powinna mieć cieniuteńkie ciasto. Osobiście uwielbiam jednak puszyste, świeżutkie, miękkie spody. Właśnie takie odpowiednio równoważą smakowity wierzch. 
Dzisiaj więc polecam Wam i pomidory i puszyste ciasto drożdżowe. Zrobimy bowiem przepyszne pizzetki z kolorowymi pomidorami, miodową cebulką i serem feta.
Jak to w przypadku ciasta drożdżowego, najpierw musimy przygotować zaczyn. Dbamy więc o to, żeby w kuchni nie było żadnych przeciągów, zapewniamy też pokojową temperaturę składnikom. Mleko może być delikatnie ciepłe. W miseczce mieszamy składniki, rozpuszczamy drożdże i dodajemy tyle mąki, aby całość miała konsystencję śmietany. Miseczkę odkładamy w spokojne, ciepłe miejsce, przykrytą czystą ściereczką. Kiedy zaczyn podwoi objętość, jest gotowy!
Przelewamy go do dużej miski. Dodajemy jajko, które postało chwilę w pokojowej temperaturze. Ciasto drożdżowe nie lubi zimna. Dosypujemy sól i powoli dokładamy mąkę, cały czas wyrabiając ciasto. Kiedy ma już postać bryły, ale bardzo jeszcze się klejącej, dolewamy masełko i dalej wyrabiamy, oprószając co nieco mąką. Jak już stanie się elastyczną, piękną kulą, odstawiamy je w misce w ciepłe miejsce, ponownie zakrywamy ściereczką i znowuż czekamy aż urośnie drugie tyle.
W tym czasie przygotowujemy składniki na wierzch:
  • 3 zielone pomidory
  • 3 czerwone pomidory
  • pół słoiczka czerwonego pesto
  • 1 cebulę
  • łyżkę masła
  • łyżkę miodu
  • pół opakowania sera typu feta
  • sól, pieprz, czarnuszkę, oregano
Pomidory myjemy i kroimy na plasterki. Cebulę w krążki. Podsmażamy ją delikatnie, aż zmięknie na maśle i miodzie.
Gotowe ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę. Dzielimy na 4 części, z których formujemy spody do pizzetek. Przekładamy je na wyłożone papierem do pieczenia blachy i po kolei układamy składniki. Całość wkładamy do piekarnika na 180 stopni, na około 25 minut, aż ciasto urośnie i się lekko zarumieni.

Smacznego!

Facebook