Motywacyjnie i praktycznie czyli czasem wystarczy wysłać e-mail!

Czasem wpada się w marazm. Nic się nie dzieje, bo nic się nie robi. Bo i tak nic nie ma sensu. Bo i tak nic się nie uda. Bo i tak się nie da. Otóż, moi drodzy, czasem się da! I to bardzo prosto. Wystarczy wziąć się w garść i wysłać e-mail! I o tym będzie ten post. O trzech przypadkach z mojego życia, w których najzwyklejszy e-mail sprawia, że rzeczy się dzieją. Staje się furtką do nowych możliwości, czasem do przygody, a już na pewno, do realizacji własnych marzeń.

Jak wyjechałam na staż do luksusowego SPA

Wiem, że wiele z Was uczy się lub studiuje. Chciałabym Wam zatem podpowiedzieć, że jest to najlepszy okres do zdobywania doświadczenia. Wiecie to już, prawda? Tylko jak to zrobić? I czy to muszą być nudne praktyki w nudnym mieście? 
W poście o mnie wspominałam, że po trzecim roku studiów wyjechałam na staż. A dokładniej – spędziłam trzy miesiące w luksusowym hotelu Crowne Plaza Stabiae Sorrento Coast, położonym na plaży w Zatoce Neapolitańskiej, z widokiem na Wezuwiusz i niedaleko Sorrento. Miałam tam swój własny pokój hotelowy, którego jedynym mankamentem był brak okien wychodzących na morze. Stołowałam się w kantynie dla personelu, do której gotowali kucharze hotelowi, dzięki czemu jadałam najlepszą włoską kuchnię. Dostawałam do tego 300 euro kieszonkowego na miesiąc, aby móc zwiedzić okolicę i wyjść sobie na lody czy drinka (choć połowę z tej kwoty odłożyłam i przywiozłam do Polski). Pracowałam w hotelowym SPA po osiem godzi dziennie, pięć dni w tygodniu, czyli nic wykańczającego. Do moich obowiązków należały m.in. obsługa recepcji, oprowadzanie gości angielsko- i włoskojęzycznych, dbanie o zaopatrzenie, sprzedaż kosmetyków detalicznych, badanie jakości wody, przeliczanie ręczników po skończonym dniu, ustawianie grafików, zapraszanie gości hotelowych na zabiegi, itp. 

Uważam, że były to naprawdę wspaniałe wakacje, które bardzo dużo mnie nauczyły. Podszlifowałam języki, zdobyłam doświadczenie w branży, która mnie interesowała, poznałam wspaniałe dziewczyny, wyopalałam się za wszystkie czasy i zwiedziłam przepiękny region włoskiego wybrzeża. Zastanawiacie się pewnie, jak udało mi się ten staż zorganizować? Czy pomogła mi uczelnia? Czy mam jakieś znajomości? Nic z tych rzeczy! Wysłałam im po prostu maila.
I Wam takie wysyłki z całego serca polecam. Tamtego roku, w okresie zimowym, przysiadłam do komputera i zaczęłam wyszukiwać ciekawe hotele na całym świecie. Do każdego wysłałam e-mail w języku angielskim z zapytaniem, czy nie poszukują stażysty oraz z dołączonym CV. Muszę zaznaczyć, że nie wyglądało ono wtedy szczególnie spektakularnie. Jako doświadczenie miałam tylko dwie prace wakacyjne. Specjalnie jednak odbyłam krótką, miesięczna praktykę w krakowskim hotelu, aby mieć co wpisać do życiorysu (nie była ona wybitnie angażująca – raz na kilka dni szłam tam na kilka godzin pomagać przy wszystkim). Podobnych maili wysłałam wtedy ogromną ilość.

Efekty? Najbardziej cieszyły mnie odpowiedzi z różnych stron świata. Zazwyczaj sympatyczne, ale odmawiające. Ale… dostałam w końcu 4 oferty! Jedną z serca Indii, drugą z Nowej Zelandii, trzecią z jednej z wysp Polinezji, a czwartą właśnie z Włoch. Długo się zastanawiałam co wybrać. Daleka podróż była możliwa, bo posiadałam zaoszczędzone pieniądze, ale jednak zwyciężył rozsądek! Wybrałam Włochy z kilku powodów – wydały mi się jednak najbezpieczniejsze w przypadku ewentualnej porażki, uczyłam się w liceum języka włoskiego, który mogłam przećwiczyć, no i mogła mnie tam odwiedzić moja rodzinka, która przyjechała na pobliski camping na urlop.
Jak zaczęłam prowadzić warsztaty kosmetyki naturalnej
Czy można zatem? Można! Trzeba się tylko przemóc, uwierzyć, no i jeszcze może znać nieco język angielski. Jeśli jednak nie wszyscy czujecie się dobrze w językach obcych, przejdę na nasz rodzimy teren. Ten sam sposób działania, czyli zwykła wysyłka e-maila, zastosowałam, kiedy wpadłam na szalony pomysł prowadzenia warsztatów kosmetyki naturalnej. Też już o tym wspominałam, ale uważam, że warto powtórzyć. Nie posiadałam wtedy żadnego doświadczenia w tym temacie, nie studiowałam żadnego kosmetycznego kierunku. Nic. Poza moją pasją i wewnętrzną potrzebą nauki. Z własnej nieprzymuszonej woli potrafiłam nauczyć się więcej, niż wyniosłam z całych studiów. Trzeba to było tylko sprzedać.
W Krakowie miał się niedługo odbyć festiwal PROGRESSteron, w którym już raz brałam udział jako uczestnik. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście to gorąco polecam. Odbywa się w większości dużych miast. Podczas festiwalu macie możliwość uczestniczenia w ogromnej liczbie warsztatów z zakresu rozwoju osobistego i hobbystycznych. Pomyślałam, ze byłoby to idealne miejsce dla moich warsztatów, więc… napisałam e-mail do organizatorek z moją propozycją. 
Szczęście sprawiło, że były (i nadal są) to wspaniałe przesympatyczne dziewczyny, które dały mi szansę. Zaproponowały, żebym przeprowadziła najpierw próbny warsztat dla nich, a potem się okaże… Cała zatem ucieszona i zestresowana zakuwałam kilka dni i nocy, aby nie wyjść na wariatkę i móc odpowiedzieć na najdziwniejsze pytania. Spakowałam kilka wielkich toreb półproduktów i ruszyłam na drugi koniec miasta ze ściśniętym żołądkiem. Pech chciał, że z tych całych emocji zapomniałam najistotniejszej rzeczy i mój biedny kochany mąż musiał się po nią wracać… 
Jednak się spodobałam! Jedna z organizatorek powiedziała mi ostatnio, ze od razu było widać, że mam talent. I tak, od tamtego czasu, przeprowadziłam już wiele warsztatów. A wkrótce, na przełomie marca i kwietnia odbędzie się kolejny PROGRESSteron, na który Was zapraszam serdecznie! Muszę tylko zaznaczyć, że to, że mi się wtedy udało, wynikało też z mojej ciężkiej pracy. Musiałam przecież coś wiedzieć, jakoś się przygotować, wymyślić scenariusz, przepisy, itd. Wierzę, że w życiu trzeba mieć tyle samo szczęścia co umiejętności. Dopiero ta kombinacja może zagwarantować sukces.

Jakie maile od blogerek dostawałam, prowadząc sklepik
Wysyłajcie zatem Kochani e-maile. Jeśli na czymś naprawdę Wam zależy, to postarajcie się przemóc i próbujcie. Ale z głową… Przez dwa lata prowadziłam sklep z kosmetykami naturalnymi. Dostawałam wtedy całą masę, naprawdę MASĘ, maili od blogerek, pragnących przetestować kosmetyki, w zamian za opublikowanie recenzji. Brzmi znajomo? Jest to praktyka bardzo popularna i z całego serca ją polecam. Trzeba w końcu jakoś do producentów i właścicieli sklepów dotrzeć, jeśli oni jeszcze Waszego bloga nie odkryli. Proszę Was tylko, zastanówcie się dziesięć razy, zanim maila wyślecie. Przeczytajcie na spokojnie jego treść i odpowiedzcie sobie w duchu na pytanie, czy odbiorca mógłby uznać, że to właśnie Wam warto wysłać kosmetyki.

Spośród całej tej masy mailowej, zaledwie naprawdę kilka zasługiwało na uwagę. Po tych kilku było widać, że nadawca, po pierwsze – umie pisać, po drugie – zna zasady ortografii i gramatyki, po trzecie – traktuje poważnie mnie i to, co sam proponuje, po czwarte – nie zrobi krzywdy mojej działalności swoim wpisem, a po piąte – ktoś będzie chciał przeczytać, to co napisał.
Mam zatem kila drobnych porad, które, mam nadzieję, pomogą wszystkim, którzy planują zapraszać firmy do współpracy. Jeszcze raz zaznaczam, że bardzo popieram takie wysiłki, ale…
 • To co najważniejsze – podpisujcie się pod mailem! A najlepiej, pod tekstem umieśćcie coś w tylu „z wyrazami szacunku”, „w oczekiwaniu na odpowiedź”, „pozdrawiam serdecznie”. Następnie – imię i nazwisko (a nie nick!), a pod tym nazwę i adres bloga oraz kontakt do Was (nawet jeśli jest taki sam jak adres maila, który właśnie wysłaliście).
 • Tytułujcie e-mail! Na przykład: „Szanowni Państwo” lub „Dzień dobry”.
 • Zwracajcie uwagę na język polski! Nie róbcie błędów ortograficznych, stosujcie interpunkcję. Wyrażajcie się gramatycznie i składnie. Jeśli nie jesteście pewni, czy to co napisaliście brzmi dobrze i czy nie ma błędów, poproście kogoś bliskiego o przeczytanie.
 • Przedstawcie odbiorcy powody, dlaczego, spośród całej blogosfery, miałby wybrać akurat Wasz blog. Często dostawałam propozycję bardzo rzetelnej oceny. Może to zabrzmi brutalnie, ale nie wszystkim producentom, na takiej właśnie rzetelności zależy. Musicie zatem czasem niestety we własnym sumieniu rozważyć wszystkie propozycje… Wypunktujcie Wasze mocne strony – może jest to duża liczba odwiedzin bloga, może liczne komentarze, może docieracie do odbiorców bardzo specyficznych, może możecie przedstawić produkt w jakiejś ciekawej formie, może pięknie piszecie lub fotografujecie, może reklamujecie się gdzieś, może zaprezentujecie kosmetyk także na fan page na Facebooku?
 • Piszcie krótko (ale nie w dwóch zdaniach), na temat, do rzeczy. Niestety nikt nie ma czasu czytać długich opisów i zachwalań.
 • Stwórzcie e-mail przyjazny oku i czytającemu. Podzielcie tekst na akapity przedzielone pustą linijką. Stosujcie wypunktowanie.
 • Wyróżniajcie się! Nie piszcie recenzji takich jak wszyscy. Postarajcie się dodać do nich coś Waszego, indywidualnego, zaskakującego. Bądźcie wyjątkowi! 
 • Piszcie maile indywidualne. Używajcie nazwy firmy, do której piszecie, zaznaczcie, że „państwa kosmetyki od dawna znacie i cenicie” lub „zawsze marzyliście o przetestowaniu właśnie tego a tego kosmetyku”. Nie wysyłajcie maili masowych, a spersonalizowane.
 • Nie bądźcie nachalni. Jeśli firma odpisuje Wam, że może za jakiś czas uda się nawiązać współpracę, to nie piszcie im po miesiącu czy dwóch maila z informacją, że są bezczelni, bo mieli Wam coś przesłać i nie raczyli (tak, tak – miałam takie sytuacje…). Przypomnijcie się po prostu grzecznie za jakiś czas.
Jak widać, moje rady nie są bardzo odkrywcze, ale jednak, najwyraźniej bardzo potrzebne. Starałam się czytać wszystkie tego typu maile i na każdy odpisać (choć pewnie kilka mi umknęło). Stąd mam rozeznanie i z czystym sumieniem podsyłam Wam tych kilka zdań.
Reasumując – jeśli tylko Wam na czymś zależy, to naprawdę warto spróbować! Zacznijcie od wysłania e-maila!
Uff…. ale się rozpisałam:)
Zdjęcia: moje archiwum, Crowne Plaza Stabiae Sorrento Coast, Meli-Melo, Agnieszka Maciaszek z Interia.pl

29 comments on Motywacyjnie i praktycznie czyli czasem wystarczy wysłać e-mail!

 • MariAnah

  Uwielbiam czytać Twoje posty:)
  Dziękuję za rady! są na prawdę pomocne:)
  a co do praktyk podziwiam odwagę!:)

 • BERY

  gratuluje CI tego jak bardzo pomagasz swojemu zyciu , ze sie nie poddajesz i walczysz o to co chcesz!

 • Słonecznik

  Bardzo inspirujący post 🙂

  Też miałam kilka takich sytuacji w życiu, ale może nie dzięki e-mailom, ale dzięki temu, że nie patrzyłam na innych tylko sama decydowałam co chcę robić i często korzystałam z niespodziewanych okazji 🙂

 • katarzyna.marika

  No ja teraz wysyłałam maile do firm oferujących staże, może się uda 😉

 • Słonecznik

  A jeszcze tak mi się nasunęło apropo kosmetyki naturalnej: może zrobisz post o tym z czego się uczyłaś – jakieś książki, strony internetowe??

  • lilinatura (author)

   A wiesz, że dobry pomysł mi podsunęłaś! Wpisuje go na listę postów "to do" 🙂

 • anuszka13

  bardzo lubię czytać Twoje posty, choć do tej pory się nie udzielałam…
  podoba mi się, że temat tak kontrowersyjny opisałaś na spokojnie i bez atakowania i dałaś mi jednocześnie takiego pozytywnego kopa, by zacząś coś robić w kierunku zrealizowania kilku swoich marzeń- bo dotąd trzymałam się motta, iż nie należy się prosić, ale jak inaczej ktoś ma się dowiedzieć, czego się od niego chce, prawda 🙂

  • lilinatura (author)

   🙂 Dokładnie Anuszko! Czasem to wcale nie jest proszenie się, tylko propozycja, która dla dwóch stron może być opłacalna. Na pewno warto spróbować!

 • Miloyy

  Bardzo dobre rady! Znam to ze swojego doświadczenia, kiedy piszą do mnie młode blogerki, aby wysyłać im biżuterię w zamian za notkę, czy umieszczony baner. No cóż…

  Ale, szczególnie gratuluję Ci tego stażu w pięknym hotelu! Gratuluję, że udało Ci się coś takiego osiągnąć, naprawdę 🙂

  • lilinatura (author)

   🙂 No właśnie. Ale też czasem faktycznie dobrze jest się zareklamować na blogach. To naprawdę jest ogromna siła dzisiaj w internecie. 🙂

 • Sea Naith

  Kochana Lili,bardzo ciekawy wpis, jakże motywujący młodych i jeszcze niedoświadczonych. Szkoda tylko,że w moim przypadku kompletnie się nie sprawdziło wysyłanie setek CV. Tak samo jak osobiste dreptanie od firmy do firmy i uprzejme pytanie,czy można zostawić swoje Cv. Szkoda,że jednak czasami trzeba mieć o wiele więcej szczęścia, niźli umiejętności lub chęci 🙂 Pozdrawiam ciepło

  • lilinatura (author)

   🙁 No właśnie, czasem z tym szczęściem lekko nie jest. Ale mam nadzieję, że Cię to nie przybiło? I, że w końcu znalazłaś coś fajnego!

  • Sea Naith

   Niestety Lili…Szukam pracy od lipca i jest straszna lipa. Czasami slyszalam od potencjalnych pracodawców,ze jestem w niebezpiecznym wieku kiedy mlode dziewczyny zachodza w ciaze, wiec im kula u nogi nie jest potrzebna. Do tego wiekszosc firm zatrudnia na 3 miesiace, wyrzuca pracownika i od nowa prowadzi rekrutacje. Chory ten nasz kraj i umowy. Marze o pracy. Nie chce zarabiac duzo, po prostu nie chce siedziec na garnuszku rodzicow.. Roznosilam osobiscie CV i to tez nic nie dalo, mimo,ze mam skonczone naprawde dobre,techniczne studia. Tragedia… 🙁 Mimo to naprawde sie ciesze,ze Tobie sie udalo i ze mialas tak piekne wspomnienia i przezycia. Zazdroszcze Ci ich,ale oczywiscie tak pozytywnie. Trzymaj sie cieplo, Kochana 🙂

  • lilinatura (author)

   Ale klops 🙁 No wiem właśnie, słyszę też od znajomych jak ciężko na rynku pracy i zaczynam się poważnie bać. Sama będę musiała za czas niedługi jej szukać i już mnie to przeraża:( Nie poddawaj się! Na pewno coś dobrego znajdzie Cię, tak znienacka, nawet nie zauważysz jak szybko! I jeszcze będziesz tęsknić do tych czasów bez pracy 😀 (żartuję). Buziaki!

  • Sea Naith

   haha! Oby Lili, oby 🙂 Mam taka cicha nadzieje 🙂 Buziaki!:)

 • kasiawu

  Super historie! Jestem zdania, że zawsze trzeba próbować nawiązać jak najwięcej kontaktów, choćby tylko mailowych, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. I jeszcze jedną rada ode mnie – nie wolno nigdy się krygować nawet pisząc do znanej osoby czy marki – dzisiaj ja chcę czegoś od ciebie, ale kiedyś role mogą się odwrócić, życie bywa nieprzewidywalne 🙂

 • Justyna

  Lili, odkąd przeczytałam ten post miałam ochotę Ci podziękować. Niby nic takiego, ale jakoś na to nie wpadłam. Idąc Twoją radą zaczęłam szukać hoteli w różnych miejscach, żeby wysyłać swoje aplikacje. Pewnie trzeba mieć dużo szczęścia. Ten post jest naprawdę motywujący!

  Widziałam, dziewczyny pisały już wcześniej o problemach na rynku pracy. Za chwilę i ja będę bez. Ostatnio szukałam pracy pół roku. Umowę dostałam na miesiąc, potem na trzy, potem na pół roku i znowu na pół roku i tak w kółko…Człowiek chciałby się ustabilizować, znaleźć swoje miejsce a tu nic. Choć specjalnie przeprowadziłam się za pracą do innego miasta i dałam z siebie wszystko to mam wrażenie człowiek u nas w Polsce nic dla pracodawcy nie znaczy.

  • lilinatura (author)

   Justynko, trzymam zatem mocno kciuki! I nie poddawaj się i nie załamuj. Twoje miejsce na pewno samo Ciebie w końcu znajdzie!

 • Trajbajowa

  "Wierzę, że w życiu trzeba mieć tyle samo szczęścia co umiejętności. Dopiero ta kombinacja może zagwarantować sukces". Podpisuję się pod tym obiema rękami!

 • Anonimowy

  Witaj Lili,
  Ciekawa historia z tymi twoimi praktykami 🙂
  Jednak za najciekawsze uważam twoje uwagi na temat e-mail z propozycjami współpracy.
  Ja też dość często otrzymuję tego typu maile i niestety zdecydowana większość z nich zawiera wymienione przez ciebie błędy.
  Mnie najbardziej drażni w tego typu mailach brak jakiejkolwiek dbałości o formę.
  Wiadomości pisane są jak SMS. Nie ma mowy o akapitach, nie mówiąc już o bardziej zaawansowanych sposobach formatowania czy wyróżniania tekstu.
  Wszystkim blogerkom i blogerom polecam twoje wskazówki do wdrożenia i stosowania 🙂
  Pozdrawiam
  SPA-HURT

 • Kropka

  Bardzo ciekawy post! Ja zawsze się boję wysyłać maile… Wstydzę się, denerwuję, nie wiem co napisać i w końcu nic z tego nie wychodzi. 🙁 Ale teraz rozbudziłaś we mnie chęć do pisania! Od razu zasiadam do notatnika i będę myśleć jak ułożyć całą wiadomość 🙂 Dziękuję! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook