Coraz częściej dostaję od Was zapytania o literaturę, która mogłaby przybliżyć Wam zagadnienie kosmetyki naturalnej. Zmotywowało mnie to do stworzenia osobnego posta z moją własną domową kolekcją. Przedstawiam Wam więc pozycje, do których sama zaglądam, które polecam i które z pewnością Wam się mogą przydać!
Zaczynamy od góry:
Kieszonkowa Encyklopedia Zdrowia i Urody Kosmetyki Naturalne, Isolde Brackle, wyd. Videograf – mała książeczka z 1993 roku, ale stanowczo jedna z najciekawszych! Pełno praktycznych porad, długi i naprawdę pomocny wstęp, przepisy i pomysł na 4-tygodniową pielęgnację.
Kosmetyka moje hobby, Stephanie Ober, Oficyna Wydawnicza „ABA” – cieniutka, ale ciekawa. Najczęściej widuję ją w tanich książkach. Trochę teorii, trochę praktyki. Naprawdę warto wydać to całe 5zł 🙂
Młodość i uroda na długie lata, Jadwiga Owczarczyk Van Oyen, wyd. SPAR – książka, która już swoje lata ma i zapewne bardzo jej daleko do nowoczesnego spojrzenia na kosmetykę, ale wprowadziła mnie prostym i przystępnym językiem w podstawy wiedzy o pielęgnacji skóry, jej budowie, zachodzących procesach, itd.
Domowy Salon Piękności poradnik nowoczesnej kosmetyki naturalnej, Anna Kołodziejczyk, wyd. Borgis – pozycja stworzona pod ofertę marki Fitomed. W przepisach odnajdziemy co rusz np. kremobazę Fitomed albo ich mikronizowane zioła. Jest jednak kilka innych wartych uwagi i nieco wartej interesującej treści teoretycznej.
Poradnik zdrowia i urody Kosmetyka Naturalna, Katarzyna Detka, Skarbnica Wiedzy – kolejny skarb wygrzebany w taniej książce i często w takowych miejscach widziany. Przyjemna graficznie, przyjazna dla kosmetycznych laików, z dobrymi przepisami i sporą dawką teorii.
Dobroczynne rośliny dla zdrowia i urody, Raphaele Vidaling, wyd. KDC – jej główną zaletą są przepiękne zdjęcia i kilka fajnych przepisów. Do tego dochodzi sporych rozmiarów wstęp o historii ziołolecznictwa na świecie i opis kilku najczęściej stosowanych roślinek.
Encyklopedia porad babuni, Twoja Pani Domu – książka dodawana do popularnej gazetki, a jakże pomocna! Nie zniechęcajcie się do tytułów ze słowem „babcia” – widziałam już kilka podobnych pozycji w księgarniach. Znajdziemy tu wiele naprawdę ciekawych porad, w tym z zakresu kosmetyki domowej. Takiej maminej i babcinej, z dziada pradziada znanej.
Jak być piękną 1000 szybkich sposobów, Rona Berg, wyd. KDC – typowy popularny w tych czasach poradnik. Czy ta się go szybko i z przyjemnością, a potem co jakiś czas zagląda w poszukiwaniu prostych porad. Wiedzieliście na przykład, że aby wyciągnąć gumę do żucia wplątaną we włosy dziecka należy polać ją rozcieńczonym octem?
Aromaterapia i inne terapie naturalne, wyd. REA – jedna z licznych pozycji dotyczących aromaterapii na rynku która w dosyć prosty sposób ukazuje temat. Może nie wyczerpująco, ale na potrzeby domowe wystarczająco. Do tego dochodzą rozdziały poświęcone masażowi, refleksologii, siatsu, akupresurze i reiki.
Ajurweda a uroda, jak być pięknym, Melanie Sachs, a-ajurweda.pl – coś dla wielbicieli medycyny indyjskiej, temat potraktowany kompleksowo, bardzo obszernie. Zaczynamy od podstaw, mamy coś niecoś o zdrowym stylu życia, masażu, przepisy i porady. Przyznam, że jeszcze przez nią nie przebrnęłam. Wymaga bowiem, dla osoby nie związanej z ajurwedą, dużego skupienia i uwagi – strasznie tu dużo pojęć typu dosza, prakriti czy dhatu, które trzeba zapamiętać 🙂 Z pewnością jednak ją przeczytam do końca! A nawet dobrze by było kilka razy 🙂
Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami, Patricia Davis, wyd. OPUS – książka, o której wspominałam już niejednokrotnie. Jak dla mnie najciekawsza z zakresu aromaterapii. Czyta się ją jak powieść, z przyjemnością! Pełno tu przykładów z życia i praktyki autorki.
ABC Kosmetyki Naturalnej, Magdalena Przybylak-Zdanowicz, wyd. GAJ – przyjemny poradnik typu „babcinego” zawierający 160 przepisów na proste kosmetyki domowe na bazie owoców – to dopiero tom I. Z tego co wiem planowane są następne z kolejnymi recepturami.
Zmysłowe ciało, Hanna Łopuchow Monika Jucewicz, wyd. G+J – to raczej ładnie wydany album, który czyta się dla przyjemności, z dużym akcentem położonym na aromaterapię. Z ciekawostek – znajdziemy tu kalendarz księżycowy dla urody!
Ziołowa księga urody, wyd. Publicat – pierwsza z dwóch pozycji tego wydawnictwa, które bardzo lubię. Dużo praktycznej ciekawej wiedzy, ładnie wydanej, ładnie graficznie rozłożonej.
Zioła z apteki natury, wyd. Publicat – grubsza siostra powyżej książki. Jak dla mnie – pozycja obowiązkowa w każdym domu! Nie tylko do stosowania, ale po prostu do podczytywania wieczorami. W cegle tej, pięknie wydanej, znajdziemy opisy wieeeelu ziół, ich zastosowanie w domowej apteczce, przepisy kulinarne na dania z ziołami, obszerny rozdział poświęcony domowemu salonowi piękności, pomysły na dekoracje domu przy użyciu ziół i sposoby ich uprawy. Dużo, dużo, dużo ciekawostek, zdjęć, przepisów i wiedzy!
Masaż Poradnik Zdrowia i Urody, Susan Mumford, Skarbnica Wiedzy – coś dla osób nie mających nic wspólnego z masażami, a pragnących sprawić co jakiś czas komuś przyjemność. Instrukcja obrazkowa podstawowych technik masażu wraz z wprowadzeniem w temat i specjalną częścią poświęconą… masażowi zmysłowemu! Znajdziemy tu też przystępny przewodnik po olejach bazowych i eterycznych.
Co jeszcze polecacie?
– Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kosmetyką naturalną zobacz koniecznie –