Jak zrobić kolaż?

Kochani,

Nie mam Photoshopa, bo jest po prostu za drogi. Bardzo żałuję, ale jak się nie ma co się lubi to… trzeba sobie radzić inaczej! Na szczęście w internecie dostępne są bezpłatne programy do obróbki zdjęć. Sama używam aż czterech. Dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami możliwościami, jakie daje jeden z nich. I nie o samą obróbkę zdjęć chodzi, a o robienie kolażu. Mam nadzieję, że poniższy tutorial przyda się Wam w pracy, w domu, na Waszych blogach i w albumach zdjęciowych.

Zrobimy sobie kolaż przykładowy, nie przedstawiający nic konkretnego. Nazwijmy go Misz Masz. Trochę modowo, trochę kosmetycznie. Do zrobienia kolażu wykorzystamy program on-line Foto Flexer.

Zaczynamy oczywiście od wyboru tematu i treści. Kiedy mniej więcej w głowie ułoży nam się nasz przyszły kolaż, wchodzimy na stronkę fotoflexer.com i klikamy w żółte pole Upload Photo. Wybieramy z naszych dokumentów zapisane zdjęcie i otwieramy go w programie.

Jedno zdjęcie już jest. Aby dodać kolejne elementy kolażu, klikamy Load Another Photo i dodajemy kolejne. I znowu, i znowu. Aż wszystkie zaplanowane zdjęcia pojawią się w programie. Najeżdżając na nie, możecie zmieniać ich wielkość i położenie.
Jeśli na zdjęciu macie jakiś konkretny produkt, np. kosmetyk na białym tle i chcielibyście sprawić, aby to tło znikło, a pozostał sam kosmetyk, zróbcie jak poniżej.

W zakładce Decorate wybierzcie Fill czyli wypełnij. Następnie zaznaczcie okienko Transparent i najedźcie myszką na pole które chcecie, żeby znikło. Po kliknięciu pokaże się mały zegarek i po chwili Wasz kosmetyk uwolni się od białego tła.

Program Foto Flexer działa na warstwach. Czy wiecie co to znaczy? Wyobraźcie sobie tort, który ma na przemian warstwy ciasta i kremu. Tu jest tak samo. Chodzi o to, że zdjęcia, które ładujecie najwcześniej, znajdują się tak jakby najniżej. Jeśli zależy Wam na tym, aby jakieś zdjęcie nachodziło na inne, a nie znajdowało się pod nim, musicie najechać na nie myszką, kliknąć prawy przycisk, a następnie albo Push Back (do tyłu), albo Pull Forward (do przodu). Co ważne, może się tak stać, że będziecie chcieli wydobyć na wierzch zdjęcie, które załadowane zostało na początku. Każdy z tych ruchów – Push i Pull – zmienia pozycję zdjęcia tylko o jedną warstwę, czyli być może trzeba będzie je klikać kilka razy.
Do kolażu możecie dodać tekst. Do wyboru jest wiele ciekawych czcionek. Możecie też wybrać kolor liter lub tła. Jeśli tła ma nie być, zaznaczcie w tym pojawiającym się okienku po prawej „transparent”. Niestety dostępne czcionki nie posiadają polskich liter… Trzeba sobie radzić, dorysowując wszystkie kropki i kreski.
Czasem warto też dodać różne naklejki – Stickers. Wybieramy najładniejsze, zmieniamy ich kolor i umieszczamy w kolażu.
Aby naklejka lub jakikolwiek inny element kolażu stały się przeźroczyste, wejdźcie w zakładkę Layers, a tam w Opacity. Zaznaczcie odpowiedni obrazek i na tej poziomej osi procentowej zmieńcie przeźroczystość.
Kiedy wszystkie elementy kolażu umieścicie już na swoim miejscu, zapiszcie go, klikając Save. Pojawi się powyższa tablica. Wtedy wybierzcie Save To My Computer, a następnie konkretny folder. I gotowe!
To tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane. W rzeczywistości, po krótkiej chwili opanujecie wszystkie te funkcje!
Na kolażu znalazły się:
John Masters Organics Krem na dzień z różą i przeciwutleniaczami
Balm Balm Zestaw Mini Perfum Seven

19 comments on Jak zrobić kolaż?

 • Naturalnie :)

  Mówiłam Ci, że jesteś wielką? :* Wielkie dzięki za ten wpis 🙂

 • lilinatura (author)

  Właśnie miałam nadzieję, że się komuś przyda 😀

 • isabeel117

  nie znałam tego programu; ja oszalałam dla obróbki fotek w komórce z platformą Android

 • Prozerpine

  Do technologii to ja mam dwie lewe ręce( przyznaję się bez bicia ;)).

  Zawsze podziwiałam Twoje piękne zdjęcia… i właśnie kolaże(w swej naiwności szacowałam je na wytwór właśnie Photoshopa- widać na Twoim przykładzie, że snadnie można się bez niego obejść ;))

  Z pewnością spróbuję się zabawić w "kolażotwórstwo"- jeżeli efekty będą możliwe do przyjęcia, to szata graficzna mojego bloga nieco ożyje 🙂

  Dzięki Kochana! :*

  • lilinatura (author)

   Chętnie zobaczę efekty:) Buziaki i dziękuję!

 • Magda

  Oooooooooooooo super ! dzięki za wskazówki ! 🙂

 • Anonimowy

  Ja robię w Gimp-ie 😉 tez łatwizna …

 • Paulina ByPauline

  Na twojego bloga trafiłam jakoś przez przypadek. Zakochałam się w nim i tyle! Uwielbiam cię i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. Pozdrawiam cieplutko 🙂

 • Happier at Life

  Z jakich innych programów albo aplikacji korzystasz? Bo jeśli nie Photoshop, jak początkowo zakładałam, to strasznie mnie intryguje czym to właśnie, ten piękny estetyczny efekt został osiągnięty

  • lilinatura (author)

   🙂 Wiesz co, Photoshopa mam dopiero drugi tydzień i powoli się go uczę. Sama niestety, ale już coś niecoś ogarniam 🙂 Wcześniej korzystałam z powyższego FotoFlexer, ale też z bezpłatnego PhotoScape i online PicMonkey. Z darmowych najbardziej do Photoshopa podobny jest gimp 🙂

  • Happier at Life

   Nie wiem czemu Gimp od zawsze na wszystkich moich systemach i kompach øaduje sié tak powoli, æe odechciewa sié go używać (sorki, angielską klawiaturę miałam). A z pozostałych aplikacji, śmiem zauważyć, że wyczarowałaś prawdziwe cuda!

 • Beata

  Bardzo przydatna instrukcja, dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook